,
17 August 2019 - Saturday

LAST CALL

Mersin
LAST CALL

Event Details

2006 yılından itibaren Filistin underground sahnesinin var olmasında önemli rol oynayan ODDZ Filistin’in kültürel başkenti olan Ramallah’da ki boiler room etkinliğinin düzenlenmesinde de onemli rol oynamıştır.

Savaşın var olduğu günümüz dünyasında sanatçıların kendini ifade etme biçimi olarak seslerini duyurabilecekleri alanlar yaratmak amacıyla sunduğumuz bu etkinlikte ODDZ’u 17 Ağustos gecesi Based Festival öncesi son pre-event olan “Last Call” sahnesinde ağırlıyoruz.

Scroll down for English.

Line Up
ODDZ
soundcloud.com/odai-masri

Mert Akkus
soundcloud.com/mertatechno

Umut Sefiloğlu
soundcloud.com/umutsefiloglu

Beste Hira
soundcloud.com/beste-hira

Damla Tek
soundcloud.com/damlatek

Yagız Akpınar
soundcloud.com/yagizspok

Bedirhan Özdiker
soundcloud.com/bed3z

Emin Leylak
soundcloud.com/eminleylak

Since 2006, ODDZ has played an important role in the existence of the Palestinian underground scene and involved in the organization of the boiler room event in Ramallah, the cultural capital of Palestine.

Inside an era where war still exists, we are planning an event for the purpose of the artists whom express themselves with their sounds. We are hosting ODDZ at the last pre-event of Based Festival named “Last Call” on the night of August 17th.

17 August 2019 Saturday 14:00

Mersin, İl Merkezi, Akdeniz, Mersin


View Map

Event Promoter

BASE
BASE info@basecollective.co 05360106623

2016 yılında Mersin’de, sanat ve müziğin birleştirici gücüyle oluşan, ‘üretim, sevgi ve saygı’ hedefleyen kollektif bir topluluktur.