31 October 2018 - Wednesday

Uygulamalı – İleri Fotoğraf Atölyesi Haftaiçi ve Haftasonu programları

İstanbul, Kadıköy
Uygulamalı – İleri Fotoğraf Atölyesi Haftaiçi ve Haftasonu programları

Event Details

“Fotoğrafın iyi değilse, yeterince yakın değilsindir.” Robert CAPA

Amacımız, temel seminer sonrasında, ileri fotoğraf çekim tekniklerini tanımak ve geliştirmek, yaratıcı fotoğrafa ulaşmak.

Manzara, Portre, Mimari, Hareket, HDR, Uzun Pozlama, ND filtre, Işıkla boyama, Panorama, Flaş kullanımı gibi İleri çekim teknikleri, filtreler, ekipman kullanımları Şehir içi uygulamalı olarak anlatılmaktadır.

Değerlendirme oturumunda, uygulamalarda çekilen fotoğrafların teknik ve kompozisyon okumaları ve Photoshop uygulamaları (Mimari düzeltme, HDR, Panorama,..) anlatılır.

Uygulamalı fotoğraf dersleri en fazla 7 kişilik ile yapılmaktadır.

Danışman: Yüksel Altun, AFIAP, Marmara Üni. Güzel San.Ent. Fotoğraf Yük.Lis.

Program: 

3 Uygulama – 1 Değerlendirme. Uygulamalar ve Değerlendirme 3’er saat.

Toplam 4 ders, 12 saat.

Pozlandırmayı anlamak
Manzara ve manzara fotoğrafı
Filtre kullanımı (UV, Polarize, ND)
Mimari fotoğraf ve fotoğraf yaklaşımları
İç ve dış mekan çekimleri

Fotoğrafta Hareket ve çekim teknikleri
Hareketli objeleri netleme
Uzun pozlama ve teknikleri, ND Filtre kullanımı
Gece fotoğrafı ve Az ışıkta çekim teknikleri
Işıkla boyama

Panorama çekim teknikleri
HDR çekim teknikleri

Portre fotoğrafı ve teknikleri
Flaş kullanımı ve teknikleri

Uygulamalarda çekilen fotoğrafların değerlendirilmesi ve Photoshop uygulamaları

31 October 2018 Wednesday 11:00

21 November 2018 Wednesday 15:00


Kadıköy, İlçe Merkezi, Kadıköy, İstanbul


View Map

Event Promoter

YÜKSEL ALTUN
YÜKSEL ALTUN

YÜKSEL ALTUN İstanbul’da doğdu. ODTÜ mezunu. 2000 yılında ODTÜ İstanbul Mezunlar Derneği’nde Özcan Yurdalan’dan aldığı Temel Fotoğraf Eğitimi ile amatör fotoğraf çalışmalarına başladı. 2002 Yılında İFSAK Doğa Fotoğrafı Grubu ve atölyesi ile İFSAK-İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’ne üye oldu. İFSAK ve TFSF-Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Yönetim Kurullarında görev aldı. İFSAK Yönetim Kurulu’nda Genel Sekreter, Sergi ve Gösteri, Gezi birimleri sorumluluğu yaptı. Eğitim birimine katıldı. Türkiye’nin ilk fotoğraf Bienali, “İFSAK 1. Fotoğraf Bienali” ve “Genç Fotoğrafçılar Festivali” Yönetimde olduğu dönem yapıldı, komitelerde yer aldı. 21 yıl finans ve bilişim sektöründe çeşitli kuruluşlarda çalıştı. Fotoğraf çalışmalarına 2006 yılından beri profesyonel olarak devam ediyor. “Dersaadet ve Üç İstanbul: Suriçi, Galata, Eyüp, Üsküdar” konulu ilk kişisel sergisini 2006 yılında açtı. 2007 yılında kurulan Fotoğraf Atölyesi’nin kurucu ortakları arasında yer aldı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Bölümü’nde 2007-2010 yılları arasında Yüksek Lisans yaptı. Aralarında Prof. Sabit Kalfagil, Prof. Barbaros Gürsel, Prof. Güler Ertan’ın olduğu değerli hocalardan ders aldı. Fotoğrafları, projeleri; ulusal ve uluslararası çeşitli yarışmalarda ödüller aldı. ODTÜ Mezunları Derneği, İFSAK ve FOTOĞRAFMETRE üyesi. 2018-19 yılları arasında FOTOĞRAFMETRE YK Başkan Yrd. 2012 yılında kurucuları arasında yer aldığı DÜFOD üyesi ve eski başkan yardımcısı. “Fotoğraf Atölyesi” ve “Renkli Makara” nın kurucuları arasında yer aldı. Fotoğraf Atölyesinde; Çerkez Karadağ, Merih Akoğul, Prof. Özer kanburoglu, Altuğ Oymak gibi değerli hocalarla atölye çalışmalarını koordine etti. 2012 yılında FOTOGRAFİNE Fotoğraf ve Çekim Merkezini kurdu. Buradaki etkinliklerde değerli fotoğraf sanatçılarını konuk etti, atölyeler, projeler yaptı. Serbest fotoğrafçı olarak, Kurumsal ve Bireysel danışmanlık ve çekim faaliyetlerini sürdürmekte. 2012 yılında AFIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatçısı) ünvanını aldı. Gezginfoto Dergisinde Fotoğraf teknik yazıları yazmaktadır. www.yukselaltun.com