25 July 2017 - Tuesday

Sihirli Tekerler Adatepe masalının derinlerine doğru ilerliyor: ANNE/BABA VE ÇOCUK BİRLİKTE MASAL EĞİTİMİ

Çanakkale
Sihirli Tekerler Adatepe masalının derinlerine doğru ilerliyor: ANNE/BABA VE ÇOCUK BİRLİKTE MASAL EĞİTİMİ

Event Details

 
 

SİHİRLİ TEKERLER Adatepe masalının derinlerine doğru ilerliyor:

ANNE/BABA VE ÇOCUK BİRLİKTE MASAL EĞİTİMİ

25-30 temmuz 2017, Hünnap Han, Adatepe, Küçükkuyu, Çanakkale

İlk defa yetişkin ve çocuk birlikte...

- 6-12 yaş ve yetişkin için -

ÇOCUĞUMLA BANA AİT BİRLİKTE ANLATABİLECEĞİMİZ BİR MASALIMIZ OLSUN, AMA NASIL, diyorsan…

Masal gibi bir köyde, Şeyda Çevik’in öğretisiyle çocuğunla birlikte kendi masalınızı yaratıp anlatmaya, dinlenme vakitlerinizde ağaçların hışırtısı altında havuzda serinlemeye ve kadehlerinize döktüğümüz bu masalsı köyü yudumlayarak bir tatil geçirmeye de evet diyorsan…

 

İlk buluşmamızı Adatepe köyünün meydanına hakim bir handa yapmıştık. Bu kez eğitim icabı meydanın curcunasından az uzaklaşarak, ihtiyaçlarımızı en tatlısından giderebileceğimiz bir başka han ayarladık hepimize. Yazın sıcak koşullarını da dikkate alarak havuzundan, eğitim için serin meditasyon salonundan ve keyifli bahçesinden yararlanabileceğimiz bu nefis hanın adı HÜNNAP HAN.

İşte bu masalsı köyde, yine masal gibi bir handa çocuklarımızla birlikte kendi masalımızı yaratacağız, birlikte anlatacağız. Düşünün ki yaşam boyu çocuğunuza gururla, HADİ MASALIMIZI ANLATALIM, diyeceğiniz bir masalınız olacak. Yöntemi de öğreneceğinize göre belki de ilk masalınız olacak bizimle anlattığınız; sonra kaç masalınız daha olacağını kim bilebilir:)
 
 
Şeyda Çevik’in Çocuk Masalcılar masal anlatıcılığı eğitimini bilenler, ne yapıp edip çocuklarının 2-3 kere bu eğitimi almasını sağlamıştır. Şimdi, Sihirli Tekerler için Şeyda bu eğitimi yetişkin ve çocukların bir arada olabileceği şekilde uyarladı. Kampın genel yapısı, oyunlar, etkinlikler, alıştırmalar hep yetişkin-çocuk birlikte yapılacak şekilde yeniden düzenledi. Eğlenceli tekniklerle bir masal nasıl seçilir, nasıl yalnızca ve yalnızca bizim masalımız haline gelir, dinleyene dokunacak şekilde nasıl anlatılır... gibi sihirli konuların şifrelerini çözerek çalışacağımız kampın son günü çocuğumuzla hazırlandığımız masalı birlikte anlatmanın keyfini tadacağız.
 
 
 
ANNE/BABA VE ÇOCUK BİRLİKTE MASAL EĞİTİMİ hakkında:
Bu eğitim hikâye anlatıcılığına ilgi duyan, masalların dünyasıyla tanışmayı ve masalları anlatabilmenin farklı yollarını keşfetmeyi isteyen 6 -12 yaş arası çocuklar ve aileleri için tasarlanmıştır. 4 gün sürecek eğitimi çocuk pedagojisi alanında uzman SEİBA eğitmeni Şeyda Çevik tarafından yürütülecektir.
 
 
ANNE/BABA VE ÇOCUK BİRLİKTE MASAL EĞİTİMİ kimlere göre?
Çocuğunuz/çocuklarınız, 6-12 yaş arası ise ve şayet,
"Çocuğumun özgüveni gelişsin”, "Çocuğumun yaratıcılığı gelişsin”, "Çocuğumun kelime dağarcığı zenginleşsin”, "Çocuğum başkalarıyla daha rahat empati kurabilsin”, "Çocuğumun dinleme ve anlatma yetileri gelişsin”, “Çocuğumla verimli zaman geçirmek istiyorum”, “Masal aracılığıyla çocuğumla pozitif bağlar kurmak istiyorum”, “Bir kamp olsun da yetişkin çocuk hep beraber eğlenelim, öğrenelim, benim de çocuğumla bir masalım olsun” diyorsanız bu eğitim tam size ve çocuğunuza göre. Hiç vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçin.
 
 
ANNE/BABA VE ÇOCUK BİRLİKTE MASAL EĞİTİMİnin yapısı:
Eğitime katılan çocuklar ve yetişkinler birlikte seçtikleri bir masala 4 gün boyunca oynanacak oyunlar, alıştırmalar ile farklı açılardan bakacaklar.
Bazen kendi bazen de dinledikleri diğer masallardan yola çıkarak eğlenceli oyunlar oynanacak. Oyunlar aracılığı ile bir yandan eğlenecek, diğer yandan da doğaçlama hikâye anlatma becerilerini geliştirecekler. Bu beceriler arasında; ezberlemeden bir hikâyeyi anlatma, dil kullanımı, topluluk karşısında konuşma, seyirci ile göz teması kurma, bir hikâyenin imajlarını içselleştirme, beden-ses ve mekan kullanımını geliştirme ve iyi bir dinleyici olmayı sayabiliriz. Çocuk ve yetiskinler bu eğitim süresince bir dünya masalını ezberlemeden anlatabilmeyi deneyimleyecekler.
 
Zaman ve Program:
25 temmuz akşamı saat 14:00’dan sonra istediğiniz/gelebildiğiniz vakit otele giriş; 19:00, akşam yemeği; 20:00, Büyüklü küçüklü açılış çemberi. Masal, müzik ve dans.
26 ve 27 temmuz günleri 10.00-13.00 ve 15.00-18.00 masal çalışması; akşamları Şeyda ve Aygezgini Ayşegül'den masal dinletileri
28 temmuz günü sabah 10.00-13.00 çalışmadan sonra serbest gün olacak. Masallarımıza çalışıp havuzu ve köyü yaşayarak bir gün geçireceğiz.
29 temmuz günü, sabah masallı partiye hazırlık; 15:00, parti ve akşama dek masal; 20:00, Büyüklü küçüklü kapanış çemberi. Masal, müzik ve dans.
30 temmuz günü, kahvaltı sonrası havuz vakti ve 13:00, öğle yemeğinden sonra otelden ayrılış.
 
 
Ne ödeyeceğiz:
1200 TL, bir yetişkin ve bir çocuk için toplam eğitim fiyatıdır.
Kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerı, sınırsız içme suyu dahil konaklama bilgilerini öğrenmek için lütfen sihirlitekerler@gmail.com adresine mail atın.
 
Nerede olacak:
Küçükkuyu’ya 4 km mesafedeki Adatepe köyünün en eski ve güzel hanlarından birinde olacağız. Zeus Han’dan sonra bu sefer de yaz koşullarına uygun şekilde nefis bir havuzu olan HÜNNAP HAN’da olacağız. http://www.hunnaphan.com/
Kayıt olmak için sihirlitekerler@gmail.com adresine mail atabilir, sorularınız için 0537 3392919'dan Burcu'yu arayabilirsiniz.
Son kayıt tarihi: 26 haziran 2017
Etkinliğin facebook sayfası, https://www.facebook.com/events/439616263065691
 
Eğitmen hakkında:
ŞEYDA ÇEVİK
 .
SEİBA Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezi’nin kurucularından olan Şeyda Çevik, Hikâye Anlatıcısı ve Sınıf Öğretmenidir. Sınıf öğretmenliği eğitimini Türkiye ve Avusturya’da tamamlayan Şeyda, Türkiye’de Hisar Eğitim Vakfı, Özel Yeni Okul İlkokulu, İELEV Özel İlkokulu, Avusturya’da Treffling Pfarrcaritas St.Elisabeth Kindergarten, Weber Schule, Europaschule gibi okullarda çalışmıştır. “Çocuklarla birlikte çalışmak” için eğitimci olmayı seçen Şeyda için öğrenme hayatı burada bitmemiş önce drama sonra hikaye anlatıcılığı üzerinde kendini geliştirmeye başlamıştır. Drama eğitimini Oluşum Drama Enstitüsü’nden almıştır. Hikaye anlatıcılığı alanında Nazlı Ç. Azazi ile yaptığı çalışmalarla başlamıştır. Ayrıca Avrupa’nın alanında uzman hikaye anlatıcıları ve eğitmenleri Suse Weisse, Ragnhild A.Morch, Heidi Dahslween, Hanna Heckhausen, Jessica Wilson, Ashley Ramsden, Sue Hollingsworth ile de çalışmıştır. Uzmanlığını “Hikaye anlatıcılığının eğitim süreçlerinde kullanımı” üzerine yapmaktadır. Anlatan Öğretmen adlı 1 yıllık sertifika programının yürütücülerindendir. Özellikle masalların ve masal anlatıcılığının sınıf içi süreçlerinde kullanımına örnek oluşturabilecek çalışmalar tasarlamakta, hikayeler yazmaktadır. Fide Okullarında her hafta masal anlatmaktadır.

25 July 2017 Tuesday 16:00

30 July 2017 Sunday 16:00


Adatepe köyü, Sihirli Tekerler Adatepe'de, Ayvacık, Çanakkale


View Map

Event Promoter