,
18 April 2016 - Monday

How to Sell Your Idea?

İstanbul
How to Sell Your Idea?

Event Details

“How to Sell Your Idea?” Communicating your Value Proposition to Prospective Customers”

Maybe you have the best idea of the century; but you need to sell it, both to new customers and inside your organization.

The meetup’s focus is on defining the value proposition and communicating the idea to investors, partners and lead customers.

Learn about the startups’ challenges from Ken’s hands-on experience as an entrepreneur, investor and accelerator in Silicon Valley, Boston Area, Spain and Turkey.

Don’t forget, an idea is worthless until someone pays for it!

Speaker: Ken Morse - Chairman & CEO, Entrepreneurship Ventures Inc.


For the registration; http://www.itucekirdek.com/tr/girisimcilik-seminerleri/how-to-sell-your-idea

18 April 2016 Monday 18:20

İTÜ Çekirdek Konferans Salonu, İTÜ Maslak Kampüsü ARI3 Teknokent Binası, Istanbul, Sarıyer, İstanbul


View Map

Event Promoter

İTÜ ÇEKİRDEK
İTÜ ÇEKİRDEK cekirdek@ariteknokent.com.tr 2122850310

İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi; teknolojik, yenilikçi iş fikirlerine sahip, fikrinin inovatif ve ticari faaliyete dönüştürülebilir olduğuna inanan tüm girişimciler ve start-uplar için doğru adrestir! İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent tarafından 2012 yılında kurulan ve İTÜNOVA TTO'nun da gücünü arkasına alan İTÜ Çekirdek; bugüne dek 1010 girişime ve 2790 girişimciye destek olmuştur. Finansal teknolojilerden, sağlık teknolojilerine, arttırılmış gerçeklik uygulamalarından donanım projelerine kadar birçok farklı alanda projeye destek olan İTÜ Çekirdek 40'ı aşkın paydaşıyla; girişimcileri, şirketleri, melek yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir girişimcilik platformudur.