15 December 2015 - Tuesday

Sığınmacılar ve Suriye Sorunu

İstanbul, Beşiktaş
Sığınmacılar ve Suriye Sorunu

Event Details

 Sığınmacı, mülteci kavramlarının hem hukuki boyutunu hem de insani boyutunu anlamak ve olaya farklı açılardan yaklaşmak adına düzenlenen "Sığınmacılar ve Suriye Sorunu" isimli etkinliğimiz 15 Aralık Salı günü 14.00-19.30 saatleri arasında Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Yerleşkesi B konferans salonunda (B conf.) gerçekleşecektir. Sığınmacılar ve Suriye Sorunu, muhabirinden akedemisyenine kamu görevlisinden fotoğrafçısına kadar pek çok konuşmacı tarafından ele alınacaktır.

Etkinliğe okul dışından katılmak isteyenlerin; Ad-Soyad, Okul bilgilerini [email protected] adresine göndermeleri gerekmektedir.

 

Program Akışımız: Üç oturumlu bir konferans olacak, ilki Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalar ve iç hukuk kapsamının aktarıldığı bir altyapı tesis edecek, hukuki boyutunu işleyecek. Bu açıdan ceza hukuku kapsamında Koç Üni. Hukuk Fakültesinden Murat Önok, Bahçeşehir Üniversitesinden uluslararası özel hukuktaki terimleri ve sonuçları kapsamından Burak Huysal ve uluslararası insancıl hukuk açısından Öğr. Gör. Abdülkadir Kaya katılacak. 
İkinci oturumda, aslında herkesin tam olarak konuya hakim olmadığı boyutları ele almak istedik. Yani bu konunun gerçek hayata yansımasının, idari anlamdaki işleyişi açısından Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve EGM Kaçakçılık Şube biriminden temsilcileri katılımları olacak. Ayrıca Yard. Doç Dr. Ulaş Sunata (Bahçeşehir Üniversitesi Göç ve Kent Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi) daha önce yapmış olduğu algı araştırmaları, çalışma ekonomisi açısından konuya farklı anlamlarda katkıda bulunacaktır. 
Son olarak 3. oturumda ise Can Ertuna (NTV Suriye Muhabiri), Can Vodina (BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliği), Zeynep Erdil (Eski BBC muhabiri) ve Kerem Yücel (Atlas Dergisi Fotoğraf Editörü) deneyimlerini aktaracaklar.

15 December 2015 Tuesday 14:00

15 December 2015 Tuesday 19:00


Bahçeşehir Üniversitesi, Çırağan Cad. Osmanpaşa Mektebi Sok. No:4-6 Beşiktaş, Beşiktaş, İstanbul


View Map

Event Promoter