12 June 2015 - Friday

Vintage Culture @Void 12 June Friday

İstanbul, Şişli
Vintage Culture @Void 12 June Friday

Event Details

Vintage Culture Şehrimize Geliyor !

Lukas Ruiz, kanında akan Brezilya'nın seksi dans notalarını retro Synthpop ve modern Deep House / Nu-Disco ile harmanlayarak eşine az rastlanır müziğini dünyaya getirdiği gün doğdu Vintage Culture.

80'ler ve 90'ların müziğinden ilham alan Vintage Culture bugüne dek, Teenage Mutants, Betoko, Kolombo, Amine Edge & DANCE, Danny Daze, Thomaz Krauze, Gabe, Saccao,Adriatique ve daha bir çok isim ile müzik yapma şansına erişmiş olanlardan.

Şimdi de Haziran'ı iple çekmemizin en kıymetli sebeplerinden biri! Sınırlar üstü dinleyici kitlelerine ulaşmış bu müzik adamı ile kadehlerimizi çınlatmak için sabırsızlanıyoruz.

Void yedi tepeden en cezbedici olanın zirvesine, dans etmekle kalmayacağınız, hissedeceğiniz bir geceye davet ediyor. Gün batımından gün doğumuna dek.

---------- EN ----------

Brazilian producer Lukas Ruiz has dedicated himself to creating a unique brand of Nu-Disco that focuses on blending the sounds of retro synthpop with the innovative feels of the modern Deep House/Nu-Disco scene.

Growing up Lukas fell in love with the sounds of Depeche Mode and Kraftwerk and found inspiration in the music of the 80's and 90's; he began combining elements of these styles with the sexy feel of the Brazilian Dance scene and he became Vintage Culture.

The beginning of 2013 marked the birth of this project and has since garnered support from some of Deep House's leading players such as Teenage Mutants, Betoko, Kolombo, Amine Edge & DANCE, Danny Daze, Thomaz Krauze, Gabe, Saccao,Adriatique and more!

Event Page;

https://www.facebook.com/events/1558682637728999/


Soundcloud;

https://soundcloud.com/vintageculturemusic

Beatport;

https://pro.beatport.com/artist/vintage-culture/335498

Twitter;

https://twitter.com/lukasruiz

Facebook;

https://www.facebook.com/vintageculturemusic

Facebook Void

https://www.facebook.com/void15

18.00 - 04.00

12 June 2015 Friday 18:00

13 July 2015 Monday 04:00


VOID, Abdülhak Hamit Caddesi, No: 25/B Kat: 12 Taksim , Şişli, İstanbul


View Map

Event Promoter